Kam s použitou žiletkou? Máte hned několik možností

1. června 2023
Vousy
Péče o vousy
0

Tradiční holení v podobě klasického holicího strojku na žiletky je ekologičtější nežli používání jednorázových plastových holítek s kovovými břity. Také se holíte tradičním způsobem? V tom případě čas od času jistě přemýšlíte nad tím, kam s použitými žiletkami. Poradíme vám, jakým způsobem tento materiál recyklovat.

Pravidelná výměna žiletky je základem hladkého oholení

Abyste dosáhli dokonalého oholení, je důležité, abyste v klasickém holicím strojku pravidelně měnili žiletku. Tupá a poškozená žiletka vás totiž neoholí podle vašich představ, navíc způsobuje podráždění kůže, vyrážku nebo případné zarůstání chloupků.

Ptáte se tedy, jak často měnit žiletku v holicím strojku? Ideálně po pěti až sedmi oholeních. Tato frekvence se však odvíjí také od tloušťky a hustoty vašich vousů. Čím máte vousy hustší, žiletka se rychleji opotřebovává, a tak ji musíte častěji měnit.

Kam s použitou žiletkou? Rozhodně ne do směsného odpadu

Co následně dělat s použitou žiletkou? V každém případě ji neházejte do směsného odpadu. Jestli se tak náhodou stane, před vyhozením do popelnice ji vložte například do prázdné staré PET lahve. Jelikož často směsný odpad prochází tříděním, mohl by se o použitou žiletku případně někdo poranit.

Použité žiletky raději schraňujte doma na bezpečném místě v uzavřených nádobách. Vhod vám přijde také speciální dóza na použité žiletky, v níž můžete použité žiletky shromažďovat delší dobu a až poté řešit jejich následnou recyklaci. Do speciální dózy se zpravidla vejde několik desítek až stovek použitých žiletek.

Použitá žiletka je nebezpečný odpad, patří proto na sběrný dvůr

Shromažďovali jste použité žiletky delší dobu a teď přemýšlíte, kam s nimi? Jelikož se řadí mezi nebezpečný odpad, rozhodně je neházejte jen tak do popelnice nebo do běžného kontejneru. Použité žiletky, jichž jste shromáždili větší množství, naopak odneste k likvidaci do sběrného dvora. 

Sběrný dvůr se v současné době nachází snad v každém městě nebo obci. S použitými žiletkami konkrétně vyrazte do sběrného dvora obce, ve které máte trvalé bydliště. Právě ukládání nebezpečného odpadu (tedy i použitých žiletek) v konkrétním sběrném dvoře je pro místní občany zdarma. Ptáte se z jakého důvodu? Tato služba je zahrnuta v ceně poplatku za komunální odpad.

Proč je tradiční holení pomocí klasického holicího strojku na žiletky ekologičtější?

Ptáte se, proč je tradiční holení pomocí klasického holicího strojku na žiletky ekologické? Ve srovnání s jednorázovými holítky jsou totiž použité žiletky odpadem, který je možno recyklovat. To samé ovšem nemůžeme říct o jednorázových holítcích, která se skládají z různých materiálů, které lze od sebe jenom těžko oddělit. 

Kvalitní kovové holicí strojky jsou navíc nesmrtelné a můžete je pohodlně používat desítky let, během kterých byste do směsného odpadu zbytečně vyhodili stovky použitých jednorázových holítek.

Autor: Veronika Kovaříková

Související články

Péče o vousy
0

Doporučené produkty pro citlivou pokožku po holení

19. prosince 2023

Holení může být pro citlivou pokožku náročné a často způsobuje podráždění, zarudnutí nebo dokonce vyrážky. Správný výběr produktů po holení je klíčový pro minimalizaci těchto nežádoucích reakcí a udržení...

Péče o vousy
0

Vosk na vousy: tajemství pro perfektní styling a péči

11. prosince 2023

V posledních letech se vousy staly synonymem mužnosti a stylu. Správná péče o ně je proto nezbytná pro každého moderního muže. Vosk na vousy je jedním z klíčových produktů v arzenálu péče o vousy, který...