Barbershop Kvartet: Od holičství k hudební revoluci

21. listopadu 2023
Politika a osobnosti
0

Barbershop kvartety, se svým charakteristickým čtyřhlasým zpěvem a a capella aranžemi, jsou hluboce zakořeněny v americké hudební tradici. Méně známý, ale neméně zajímavý je jejich původ, který sahá až do holičství 19. století. Jakým způsobem tedy holiči ovlivnili svět hudby?

Holičství jako společenské centrum

V době před vznikem barbershop kvartetů byla holičství místy, kde se muži nejen nechávali holit, ale také se setkávali, aby diskutovali o aktuálních událostech, politice nebo společenských změnách. Byla to centra komunity, kde se křížily různé sociální a kulturní vlivy. Hudba a zpěv byly přirozenou součástí těchto setkání.

Vznik Barbershop Kvartetu

První Barbershop kvartet vznikl v 19. století v USA, kde černošští muži, často zaměstnanci nebo návštěvníci holičství, spontánně zpívali a harmonizovali. Tento styl zpěvu byl založen na africko-americké hudební tradici, ale byl silně ovlivněn také evropskými harmonickými strukturami. Charakteristickým rysem barbershop hudby je "ringing chord", speciální druh akordu, který vzniká, když jsou všechny čtyři hlasy perfektně sladěny.

Rozvoj a popularizace

V průběhu 20. století se barbershop kvartet stal významným hudebním žánrem v USA. Formace jako "Buffalo Bills" nebo "The Mills Brothers" získaly širokou popularitu. V roce 1938 byla založena Barbershop Harmony Society, která dále podporovala rozvoj a zachování tohoto unikátního hudebního stylu.

Kulturní význam

Barbershop kvartet je významný nejen jako hudební žánr, ale také jako část širšího kulturního dědictví. Je symbolem americké kultury a historie, a je připomínkou doby, kdy hudební tradice vznikaly spontánně a byly úzce spojeny s každodenním životem v komunitě.

Barbershop kvartet je fascinujícím spojením holičství a hudby, ukázkou toho, jak mohou běžné sociální setkání vést k vzniku významných kulturních tradic. Od holičství 19. století až po dnešní koncertní sály a soutěže, barbershop kvartet představuje jedinečnou hudební tradici, která si zachovala své kouzlo, harmonii a společenský význam.

Autor: Jakub Dvořák

Související články

Světová
0

Nikola Tesla a jeho charakteristické vousy: Symbol génia

07. ledna 2024

Nikola Tesla, jedna z nejvýznamnějších postav v dějinách vědy a techniky, je známý nejen pro své geniální vynálezy a přelomové teorie, ale také pro svůj nezapomenutelný vzhled, zejména jeho charakteristické...

Světová
0

Slavné vousy ve filmu: Od Gandalfa po Brumbála

17. prosince 2023

Ve světě filmu jsou vousy více než jen obyčejnou součástí mužského vzhledu. Mnohdy jsou klíčovým prvkem, který pomáhá definovat charakter, podtrhnout jeho osobnost nebo posílit jeho přítomnost na plátně....