Vousy a respirátor: Jaký střih vousů nosit, aby byl respirátor účinný?

S ohledem na koronavirovou krizi musíme v uzavřených prostorách nosit respirátor. Zvlášť muži s plnovousem řeší problém, který se jich před pandemií koronaviru vůbec netýkal. Vědci totiž poukazují na to, že vousy snižují účinnost respirátoru. Jaký střih vousů tedy zvolit, aby respirátor fungoval, jak má?

Vousy a respirátor: Jak to jde dohromady?

Spousta mužů si v karanténě nebo během nařízeného home office nechala narůst vousy. V souvislosti s vládním nařízením nošení respirátorů se však pohled na porost mužské tváře velmi proměnil. Některé střihy vousů totiž snižují účinnost respirátorů.

Na tuto skutečnost upozorňuje například americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle odborníků samotná přítomnost vousů muže rozhodně nevystavuje většímu riziku nákazy novým koronavirem. Pes je ale zakopán jinde.

Některé střihy vousů snižují účinnost respirátoru

Respirátor má při nasazení plně přiléhat k obličeji. Například takový plnovous negativně ovlivňuje funkci respirátorů a snižuje jejich účinnost proto, že kvůli přítomnosti vousů respirátor k obličeji jednoduše nedosedne. V kostce řečeno, vousy neumožňují správné nasazení respirátoru.

Vydechovaný vzduch se snaží najít cestu ven z respirátoru. Nejsnadněji se mu to povede právě díky mezerám ve vousech. Určitý střih vousů v kombinaci s respirátorem tedy s ohledem na další šíření koronaviru nejdou vůbec dohromady. Jak je to ale správně?

Střihy vousů vhodné pro respirátor

I když nosíte respirátor, nemusíte se vousů rozhodně vzdát. Zvolit byste ovšem měli správný střih vousů, který respirátorům nevadí a který přes tuto ochranu dýchacích cest nepřesahuje. Jaké střihy vousů jsou v tomto případě vhodné?

Přijatelné jsou menší zastřižené styly vousů. Tedy zejména různé druhy knírů a bradek, které velikostně nepřesahují mimo respirátor. Jedině tak bude respirátor těsně přiléhat k obličeji a plnit svou ochrannou funkci.

Centrum CDC vydalo speciální infografiku

Nevíte, kteří styl vousů je do respirátoru vhodný, a který nikoliv? Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo speciální infografiku, která vám v tomto ohledu názorně poradí.

Infografika CDC obsahuje celkem 36 stylů vousů, u kterých je uvedena jejich vhodnost i nevhodnost při nošení respirátoru. Kromě hladké tváře jsou pod respirátor vhodné kratší typy kníru nebo menší bradky. Nosit můžete i krátké kotlety. V kombinaci s respirátorem jsou naopak nevhodné různé střihy plnovousů.

Foto: Pixabay.com