Svědění vousů: Známe triky, jak mu zabránit

Pokud si pěstujete plnovous, často se možná potýkáte s problémem, kterým je svědění vousů. I když se vám ze začátku může zdát nesnesitelné, dobrou zprávou je, že tento stav netrvá věčně. Proč tedy vousy svědí a jakým způsobem nepříjemnému svědění zabránit? 

První příčina svědění: Necháváte si narůst nové vousy

Měli jste dosud hladkou tvář a rozhodli jste se, že si necháte narůst plnovous? Právě tato skutečnost může být jednou z hlavních příčin svědících vousů. V první fázi růstu vousů, kdy se vám na tváři objevuje strniště, je totiž mírné svědění naprosto normální.

Vousy jsou ve své první fázi růstu tlusté a ostré a při kontaktu s pokožkou obličeje vás proto mohou svědivě škrábat. Po prvním měsíci jejich růstu by mělo svědění přirozeně ustoupit. Navíc byste si měli všimnout, že vaše vousy budou již měkčí a poddajnější.

Přetrvává u vás svědění vousů i po této fázi? V tom případě to odkazuje na možný zdravotní či hygienický problém. Které faktory tedy přispívají k svědění vousů?

Vaše vousy a pokožka jsou příliš suché

Váš plnovous vás může svědět zkrátka proto, že je příliš suchý. Ve srovnání s vlasy totiž folikuly vousů neprodukují dostatečné množství přírodního oleje k hydrataci svých konečků. Skvělou obranou proti svědění vousů je proto v tomto případě pravidelné používání oleje na vousy, který plnovousu dodá potřebnou vlhkost.

Vaše vousy a pokožka jsou příliš špinavé

Další příčinou svědění vousů bývá také nedostatečná hygiena. Vousy a pokožka obličeje vás mohou svědit i tehdy, pokud jsou nadměrně znečištěné. Třikrát do týdne si proto svůj plnovous myjte speciálním šamponem na vousy, poté na něj naneste ještě změkčující a vyživující balzám na vousy. Každé ráno a večer si navíc svůj plnovous umývejte čistou vodou.

Vousy, které nejsou dostatečně udržované, nejen svědí. Pokožka pod nimi je náchylnější k tvorbě akné a lupů, ale také k zarůstajícím vousům. Mohou za to nečistoty a bakterie, které se v plnovousu nashromáždily během dne a které z něj následně nebyly vymyty. 

Nevěnujete pozornost svému typu vousů

Abyste omezili svědění vousů na minimum, měli byste rovněž věnovat větší pozornost svému typu vousů. S ohledem na něj byste měli používat odpovídající kosmetiku na vousy, ale také speciální hřebeny či kartáče na vousy

Pro muže s kratšími vousy či tenčími typy vousů jsou vhodné hřebeny s jemnými či středními zuby nebo kartáče s měkkými kančími štětinami. Pokud máte silnější či kudrnaté vousy, používejte hřebeny s širšími zuby nebo kartáče s tvrdšími kančími štětinami.

Foto: Freepik