Rouška a vousy: Jak to jde dohromady?

Pandemie koronaviru nás nutí, abychom na běžné věci pohlíželi jinak nežli dříve. A to také na nošení vousů. Jak jde vůbec dohromady plnovous či knír spolu s rouškou? A jak se o vousy pod rouškou starat? Na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět.

Noste speciální roušky určené pro muže s vousy

Jako ochranu před novým koronavirem musíme dodržovat pravidlo 3R. Tedy nošení roušek, umývání rukou a dodržování rozestupů. Jak je to ovšem s povinným nošením roušky, pokud máte vousy?

Pěstujete si plnovous už dlouho, nebo jste se přestali holit až v karanténě a řekli si, že si necháte narůst vousy? Ať tak, či tak, jistě vás zajímá, zda se kvůli vousům vystavujete vyššímu riziku nákazy covidem-19.

“Samotná přítomnost vousů jako takových vás nevystavuje většímu riziku nákazy, ale může snižovat účinnost klasické roušky,” uvedl specialista na infekční choroby Amesh Adalja z Univerzity Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru.

Pokud se nechcete svého plnovousu vzdát, dbejte na to, aby každá rouška, kterou si vezmete, stoprocentně doléhala. I na českém trhu jsou již k dostání speciální roušky pro muže s vousy. Tyto roušky jsou nejen dostatečně široké, ale i dlouhé, takže si jimi dostatečně zakryjete nejen ústa a nos, ale také do nich pohodlně schováte pánský plnovous.

Hygieně vousů se věnujte více než dřív

Muži s plnovousem také často řeší, zda se jim ve vousech nadměrně nemnoží rizikové viry a bakterie. “Pokud pobýváte na veřejnosti, měli byste být velmi pečliví v oblasti hygieny vousů,” radí dále specialista na infekční choroby Amesh Adalja. Jakým způsobem hygienu vousů při nošení roušky dodržovat? Každý den se řiďte následujícími návyky.

Plnovous si myjte každý den šamponem

Abyste udrželi svůj plnovous v dokonalé čistotě, každý den jej umývejte speciálním pánským šamponem na vousy. Pokud je to pro vás příliš často, toto pravidlo dodržujte alespoň obden.

Po šamponování použijte kondicionér a balzám na vousy

Nejen pleť, ale i vousy schované pod rouškou neskutečně trpí. Po celodenním nošení roušky může váš plnovous trčet všemi směry. Abyste jej po sundání roušky lépe zkrotili, své vousy si umývejte nejen speciálním šamponem, ale i kondicionérem na vousy. Následně na svůj plnovous naneste balzám či vhodný olejíček. Díky tomu budou vaše vousy jemnější a poddajnější a budou se vám tímpádem lépe upravovat.

Obličej si oplachujte vodou několikrát za den

Snažte se dodržovat celkovou hygienu svého obličeje, který si oplachujte čistou vodou několikrát za den. A to včetně vousů. Obličej a plnovous si po tomto úkonu důkladně osušte. Díky tomuto přístupu se na vaší pokožce ani ve vousech nebudou množit viry ani bakterie.

Dopřejte svým vousům výživnou olejovou kúru

Nechcete, aby se vám vousy schované pod rouškou nadměrně vysušovaly? Jednou týdně jim dopřejte výživnou olejovou kúru, prostřednictvím které svůj plnovous vyživíte a zároveň regenerujete.

Foto: Unsplash.com