Proč se při holení tupí žiletky? Vědci přišli s překvapivou odpovědí

Pokud si pravidelně holíte tvář, jistě jste si všimli toho, že se ostří žiletky či náhradního břitu po několika holeních ztupí. Zajímá vás tedy hlavní důvod toho, proč si musíte v holicím strojku pravidelně měnit ztupené náhradní břity a žiletky za nové, ostřejší? Odpověď vědců vás překvapí.

Žiletka při holení trpí. Vědci vysvětlili proč

Vědci zkoumají nejrůznější lidské činnosti, do hledáčku si vzali také holení mužské tváře. Konkrétně americký Massachusetts Institute of Technology (MIT) zajímalo, proč se žiletka holicího strojku již po prvním použití ztupí. Při zodpovězení této otázky si vědci vzali na pomoc elektronový mikroskop a pozorovali změnu na povrchu žiletky po každém oholení. Na co konkrétně přišli? 

Přestože má materiál žiletky mnohem vyšší tvrdost nežli je tvrdost mužských vousů, žiletka při holení velmi trpí. Jak vědci vypozorovali pod elektronovým mikroskopem, neplatí, že by byl ostrý hrot žiletky při holení rovnoměrně ztupován. Naopak při holení dochází na žiletce ke vzniku drobných trhlin a z ostrých hran žiletky se posléze odlupují úlomky oceli.

Mužský vous může rozříznout žiletku

Američtí vědci nečekaně zjistili, že čepel žiletky je náchylná k rozštípnutí. I když je ocel, z níž je žiletka vyrobená, tvrdá, tato tvrdost se v její mikrostruktuře značně odlišuje. Když vousy při holení narazí na měkčí oblast oceli, může dojít právě k poškození ostré hrany žiletky. 

V případě, že byste holení sledovali pod elektronovým mikroskopem, jak by vám vše laickým okem připadalo? Měli byste pocit, že sledujete mužský vous, který přeřízne čepel žiletky.

Hlavní důvod, proč vědci zkoumají životnost žiletek

Vědci nezkoumají životnost žiletek a náhradních břitů do holicích strojků jen tak. S ohledem na to, jak se mužský vous chová k oceli, z níž je žiletka vyrobená, chtějí totiž v průběhu času vyvinout alternativu s mnohem vyšší životností. Jejich snem je zkrátka taková žiletka, která si i po holení zachová ostré a rovné hrany.

Jak poznáte, že je žiletka tupá a poškozená

Na pravidelnou výměnu náhradního břitu či žiletky do holicího strojku rozhodně nezapomínejte. Jedině tak dosáhnete dokonale rovnoměrného a hladkého oholení. Že je žiletka tupá a poškozená, a měli byste ji tedy vyměnit, poznáte jednoduše tak, že se s ní velmi špatně holí. Pokud se budete holit tupou žiletkou, koledujete si navíc o podráždění kůže, vyrážku i zarůstání chloupků.

Jak často měnit žiletku, abyste dosáhli nejlepšího oholení

Jednou z otázek, kterou si muži při oholení kladou, je, jak často měnit žiletku. Obecné pravidlo říká, že byste si měli měnit žiletku v holicím strojku po 5 až 7 oholeních. Záleží však na tloušťce vašich vousů i na jejich hustotě na vaší tváři. Platí přitom, že čím jsou vaše vousy hustší, tím rychleji se žiletka opotřebovává a je třeba ji častěji vyměnit.

Foto: Pixabay.com