Proč mají muži vousy? Na tuto otázku hledal odpověď už Charles Darwin

Položili jste si někdy otázku, proč vousy rostou pouze mužům, a ne ženám? Nejste rozhodně sami. Nad touto otázkou si lámal hlavu už evoluční biolog Charles Darwin. S pravděpodobným vysvětlením, proč mají muži vousy, však přišli až vědci z americké Utažské univerzity.

Podle Darwina jsou vousy ozdobou k okouzlení opačného pohlaví

Proč mužům nadělila příroda vousy a ženám dala do vínku hladkou tvář? Tato otázka před několika staletími zajímala i evolučního biologa Charlesa Darwina. Tento uznávaný vědec došel k závěru, že vousy jsou pro muže něco jako ozdoba. 

Hlavním úkolem vousů, jejichž růst podporuje mužský hormon testosteron, podle Darwina je, aby okouzlily nebo vzrušily něžnější pohlaví. Jak ukazuje studie vědců z Utažské univerzity v Salt Lake City, skutečný důvod, proč mají muži vousy, je jiný.

Vousy jako ochrana před útokem a poraněním

Proč tedy mají muži vousy? Na tuto otázku předložili američtí biologové Ethan Beseris a David Carrier skutečně zajímavou teorii. S touto teorií přišli na světlo světa po několikaměsíčním intenzivním výzkumu.

Že mužům rostou vousy, a ženám nikoliv, má skutečně základ v evoluci člověka. Muži z řad našich dávných předků byli lovci a bojovníci, proto potřebovali patřičnou ochranu před údery zbraní a před případnými zraněními. Pravěcí muži jim byli přirozeně vystavováni častěji než ženy.

Vousatá tvář zachytí až 37 procent energie úderu

Američtí biologové dokázali svou teorii i na konkrétním experimentu. Zrekonstruovali zařízení, na kterém měřili míru pohlcené energie při úderu do hladké tváři a při úderu do tváře porostlé plnovousem. A zjistili zajímavou věc.

Na základě svých měření dospěli k závěru, že vousatá tvář dokáže zachytit až 37 procent energie úderu. Právě tato skutečnost je podle vědců z Utažské univerzity hlavním důvodem, proč mají muži vousy.

Američtí biologové Ethan Beseris a David Carrier poukazují, že mužské vousy plní podobnou funkci jako lví hříva. Slouží tedy k ochraně kritických oblastí těla, tedy čelisti a krku, před smrtelným nebezpečím.

Vousatí muži jsou pro ženy ideálními partnery

O tom, proč mají muži vousy, se vedou nekonečné spory. Vousatá tvář může sloužit nejen jako ochrana před nebezpečím. Někteří lidé berou mnohem vážněji Darwinovu teorii, která zní, že vousy jsou mužskou chloubou a ozdobou, dodávají jim na atraktivitě a slouží k upoutání druhého pohlaví. 

Dle psychologických výzkumů jsou muži s pěstěným plnovousem ve srovnání s hladce oholenými muži pro ženy mnohem atraktivnější. Z jakého důvodu? Ženy podvědomě považují vousaté muže za ideální partnery pro dlouhodobý vztah. Něžnější pohlaví na ně pohlíží také jako na ideální potencionální otce svých dětí.

Foto: Unsplash