Podpora růstu vousů aneb jak dosáhnout hustého plnovousu

Chtěli byste dosáhnout hustého plnovousu nebo strniště, ale máte pocit, že vám vousy rostou velmi pomalu či nerovnoměrně? Přinášíme vám několik rad na podporu růstu vousů, díky kterým snadněji dosáhnete své vytoužené mety.

Co ovlivňuje růst vousů: Genetika a hladina testosteronu

Podporu růstu vousů řeší zejména muži, kteří touží po dokonalém plnovousu nebo strništi. V prvé řadě byste měli vědět, že za růst vousů může hlavně genetika. Pokud si váš táta a děda bez potíží pěstovali plnovous, můžete si pogratulovat. Jestliže jim však vousy rostly pomalu či nerovnoměrně, sám u sebe byste měl zkusit růst vousů podpořit jinými opatřeními.

Za růst vousů je zodpovědný také mužský pohlavní hormon testosteron. Pokud máte problémy s růstem vousů, za tento stav nemusí být tedy odpovědná pouze genetika, ale také nízká hladina testosteronu v těle. Tu však můžete regulovat například čajem z kotvičníku.

I přesto se nemusíte vzdávat svého vytouženého cíle, kterým je hustý plnovous nebo strniště. Vyzkoušejte následující tipy na podporu růstu vousů, které souvisí se změnou životního stylu i s celkovou starostlivostí o pokožku vašeho obličeje a vaše vousy.

Zaměřte se na změnu jídelníčku

Aby vám vousy rostly rychleji a rovnoměrněji, důležitá je zejména změna jídelníčku. Zahrňte do něj potraviny, které obsahují vitaminy skupiny B (zejména B12, biotin a niacin). Díky těmto vitaminům boudou vaše vousy silnější, zdravější a poddajnější. Zaměřte se rovněž na potraviny bohaté na vitamin C a A, které vaše vousy dokonale vyživí. Důležitý je pro vás dále vitamin D, který získáte jak z potravin, tak z UV slunečního záření. Tento vitamin dokáže aktivovat vlasové folikuly, které byly dříve nečinné.

Své vousy přitom nemusíte těmito vitaminy dopovat pouze zevnitř, zkuste to také z venku. Na svůj plnovous či strniště pravidelně používejte také speciální oleje a balzámy, které jsou o obohacené právě o tyto vitamíny. Jako podporu růstu vousů zkuste užívat i ricinový olej.

Omezte stres a dostatečně spěte

Pokud máte problémy s vypadáváním vousů, může to souviset i se stresem a nedostatkem odpočinku. Začněte se proto pokud možno vyhýbat stresovým situacím a každý den si dopřejte ideálně šesti až osmi hodinový spánek. Čím více svému tělu dáte, tím se vám odvděčí i na kvalitě vašich vousů.

Přestaňte kouřit

Kouříte? V tom případě přestaňte. Kouření není v žádném případě podporou růstu vousů, spíš je tomu naopak. Pokud jste zarputilý kuřák, právě kouření může vést k nadměrnému vypadávání vousů.

Starejte se o pokožku svého obličeje i samotné vousy

V neposlední řadě dbejte o čistotu svého obličeje. Pomocí speciální pánské kosmetiky z něj pravidelně odstraňujte mastnotu, špínu i odumřelé kožní buňky. Přes tuto bariéru by totiž vousy nemusely projít.

Svou tvář si tedy ráno a večer pečlivě opláchněte vodou a naneste na ni hydratační krém. Jednou týdně použijte peeling, kterým odstraníte odumřelé buňky. Pokud vám začíná růst strniště, holení omezte a na své vousy používejte pouze zastřihovač. Svůj porost navíc nezapomeňte pravidelně umývat šamponem na vousy a na závěr použijte olejíček podporující růst vousů.