Nejstaršímu holiči na světě je 107 let a stále střihá na plný úvazek - 1.část

Anthony Mancinelli přivítal dalšího zákazníka v barbershopu Fantastic Cuts, vzdáleném asi hodinu jízdy severně od New Yorku.

"Stejně jako obvykle," řekl s úsměvem John O'Rourke panu Mancinellimu, který se okamžitě pustil do práce.

"Nedovolím, aby se někdo jiný dotkl mých vlasů," řekl pan O'Rourke z Cornwallu v New Yorku. "Vždyť tenhle chlápek střihá vlasy už sto let!"

Panu Mancinellimu je 107 let a stále pracuje na plný úvazek, pět dní v týdnu, končí v osm. Pracoval v barbershopech od svých jedenácti let, kdy byl v Bílém domě Warren Harding.

Už v roce 2007, ve věku "pouhých" 96 let, byl uznán Guinnessovou knihou rekordů jako nejstarší pracující holič. Z té doby pocházejí pochvalné zmínky od místních občanských skupin, volených úředníků a holičství. Každý rok od nich přicházeli panu Manchinellimu gratulace k narozeninám

Pan Mancinelli má stále pevnou ruku a hlavu plnou vlasů, i když sněhově bílou. Stráví převážnou část dne na nohou ve svých opotřebovaných, popraskaných kožených černých botách.

"Lidé se nestačí divit, když zjistí, jak je starý," řekla majitelka barbershopu Jane Dinezza.

"Nikdy nezavolal, že nepřijde do práce," pokračuje. "Mám tu mladé barbery, kteří si stěžují na problémy s koleny a zády, on si ale na nic nestěžuje a prostě střihá dál. Udělá víc účesů než 20letý kluk. Oni tady sedí a koukají do svých telefonů, a on pracuje."

"Co se týče mého věku, jste dneska asi dvacátý, kdo se mě na to ptá," směje se pan Mancenelli. "Dělal jsem vždycky práci, která mě bavila, nikdy jsem moc nekouřil ani nepil, ale ani necvičil. Jím jen tenké špagety, takže jsem nikdy neztloustl."

Má všechny zuby a nebere žádné prášky na denní bázi. Nikdy nepotřeboval brýle a jeho kadeřnické ruce jsou stále silné.

"Jdu k doktorovi jen proto, že mi lidé říkají, že bych měl. Vždycky mu pak řeknu to samé, že nemám žádné bolesti, nic mě netrápí."

Jedním z důvodů, proč pokračuje v práci, je, že mu to pomáhá zůstat zaneprázdněný a optimistický po smrti své manželky Carmelly, se kterou strávil 70 let svého života a která jej opustila před 14 lety. Každý den před prací navštěvuje její hrob.

Pan Mancinelli žije sám nedaleko od salonu v New Windsoru. Do práce jezdí svým autem, vaří si vlastní jídlo, sleduje televizi - je velkým fanouškem wrestlingu a je neochvějně soběstačný. Stále sám střihá keře na dvorku svého domu.

"Nikomu nedovolí, aby mu ostřihal vlasy," řekl jeho syn Bob Mancinelli (81), který poznamenal, že jeho otec se střihá jedině sám.