Jak zastavit plešatění přírodní cestou

Plešatění, řídnutí vlasů a jejich nadměrné padání je noční můrou většiny mužů. Výrazné kouty nebo plešaté temeno hlavy mužům rozhodně nepřidávají na sebevědomí. Jak tedy zpomalit či zastavit plešatění přírodní cestou?

Proč muži plešatí

Za plešatost u mužů může v prvé řadě genetika a rovněž hormonální nerovnováha. K plešatění nejčastěji dochází při zvýšené citlivosti vlasových kořínků na hormon dihydrotestosteron (DHT). Tato látka patří k vedlejšímu produktu mužského hormonu testosteronu.

Za plešatění u mužů je mnohdy na vině také užívání některých léků, dochází k němu i kvůli autoimunitnímu onemocnění. Pokud u sebe pozorujete postupující kouty, nebo začínáte plešatět na temeni hlavy, kontaktujte svého lékaře, který vám navrhne vhodnou léčbu. Zastavit či zpomalit plešatění můžete zkusit také přírodní cestou. Co nejvíce vám pomůže?

Zařaďte do svého jídelníčku více zinku a vitamínů řady B

S řídnutím vlasů se pouze velmi těžko bojuje. Existuje ovšem několik způsobů, jak jej můžete zbrzdit. Jednou z nich je úprava jídelníčku. Pro zdraví, růst a pevnost vlasů jsou důležité zejména vitamíny řady B (hlavně biotin neboli B7), zinek a železo. 

Cenným zdrojem vitamínů řady B jsou sýry, celozrnné výrobky, kvasnice, luštěniny, semínka a ořechy. Zinek najdete rovněž v mléku, sýrech, kvasnicích, masu, celozrnným obilovinách, dýňových, slunečnicových a tykvových semíncích, ale také v ústřicích a krevetách. Na železo je zase bohatá listová zelenina, sušené ovoce, obiloviny či vnitřnosti. 

Tip: Kromě potravin můžete vitamíny řady B, zinek či železo užívat v doplňcích stravy.

Vlasové kořínky stimulujte masáží

Jak dále zastavit plešatění přírodní cestou? Každý den po dobu alespoň pěti minut si dopřejte jemnou masáž hlavy. Tuto masáž provádějte buď sami, nebo o ni poproste někoho blízkého. 

Jestliže pravidelné masáže hlavy nepodcenítě, stimulujete vlasové folikuly k tomu, aby byly stále aktivní. V průběhu jednoho až dvou let by vám měly vaše vlasy viditelně zhoustnout.

K masáži hlavy použijte rozmarýnový nebo ricinový olej

Masáž hlavy, která podpoří růst vlasů, můžete provádět nejen na sucho. Použijte při ní například ricinový olej nebo rozmarýnový olej. Ricinový olej posiluje růst vlasů a vlasových folikul, tento přírodní zázrak působí také proti nadměrnému vypadávání vlasů.

Rozmarýnový olej je zase cenný tím, že blokuje aktivitu hormonu dihydrotestosterunu (DHT), který je přímo zodpovědný za plešatění u mužů. Rozmarýnový olej rovněž prokrvuje pokožku hlavy. 

Vyhýbejte se stresu

Dlouhodobý a nadměrný stres neblaze ovlivňuje fyzické a psychické zdraví, má neblahý vliv také na plešatění u mužů. Jestliže chcete zastavit řídnutí vlasů, snažte se nestresovat, pozitivně myslete a pokuste se dostat do psychické pohody. Aby tomu tak bylo, pravidelně cvičte, relaxujte, meditujte a dostatečně spěte.