Jak se starat o žiletkový holicí strojek: Základem je pravidelné čištění

Holíte si svou tvář klasickým žiletkovým strojkem? Po každém holení v něm zůstávají nahromaděné kousky vašich vousů i drobné částečky kůže. Žiletkový holicí strojek si proto zaslouží náležitě vyčistit. Jak na to?

Po holení si vyčleňte několik minut na vyčištění strojku

Správné čištění a správná údržba klasického žiletkového strojku je zárukou toho, že vám tato pomůcka na holení bude dobře sloužit dlouhé roky až desítky let. Díky poctivé údržbě také předejdete možnému zranění nebo dokonce zanesení infekce. Po každém holení proto přistupte k vyčištění žiletkového strojku následujícím způsobem.

1. Žiletkový holicí strojek opláchněte pod tekoucí vodou

Abyste z holicího strojku odstranili holicí krém, zbytky vousů a další nečistoty, důkladně jej ze všech stran propláchněte tekoucí vodou. Zaměřte se zejména na okolí žiletky.

Místo studené vody použijete ideálně velmi horkou vodu. Při omývání klasického holicího strojku nikdy nesahejte rukou přímo na žiletku. Mohli byste se ošklivě pořezat.

2. Žiletkový strojek rozložte

V dalším kroku žiletkový holicí strojek rozšroubujte na jednotlivé části. Také tyto části postupně propláchněte pod horkou tekoucí vodou. Popřípadě je můžete umýt také v nádobě s horkou vodou.

3. Holicí strojek nechte zcela vyschnout

Žiletkový strojek nechte rozložený do té doby, dokud zcela nevyschne. Mějte je položený ideálně na suchém ručníku v místnosti, která vykazuje minimální vlhkost. Aby vám strojek rychleji uschnul, můžete jej utřít čistým bavlněným hadříkem.

4. Nepodceňujte místo, kam holicí strojek uschováte

Až jednotlivé části žiletkového holicího strojku zcela uschnou, můžete tuto pomůcku na holení zase složit dohromady. Dejte si ovšem pozor na místo, kam jej uschováte. Nenechávejte jej v místnosti s vysokou vlhkostí. Zapomeňte na koupelnu, raději jej uskladněte například v ložnici či na chodbě. Dlouhodobé působní vlhkosti by totiž na žiletkový holicí strojek mohlo mít neblahý vliv a pravděpodobně by mohlo způsobit jeho rezavění.

5. Jednou týdně holicí strojek s žiletkou dezinfikujte

Klasický žiletkový holicí strojek nestačí po každém použití mýt pouze pod tekoucí vodou. Jednou týdně byste jej měli také dezinfikovat, a to ideálně v 70procentním alkoholu. Jedině tak předejdete tomu, aby se na této holicí pomůcce množily nežádoucí bakterie, které by mohly v rankách na tváři způsobit zánět.

Jakým způsobem tedy klasický žiletkový strojek dezinfikujete? Do plastové nádobky nalijte tolik 70procentního alkoholu, aby v něm zůstala ponořená celá hlava holicího strojku. Následně holicí strojek žiletkovou části ponořte do alkoholu, a to pouze na několik sekund. Další možností je žiletkový strojek rozšroubovat a do alkoholu na pár sekund ponořit žiletku i další nezbytné části. Po dezinfekci nechte žiletkový strojek uschnout na bavlněném ručníku.