Jak často si mýt vlasy

Jak často si mýt vlasy? Tuto otázku si pokládají jak ženy, tak muži. Někteří tvrdí, že je důležité si vlasy mýt každý den. Podle dalších názorů stačí, když si své vlasy umyjete jednou týdně. Jaká odpověď je ale správná?

Jak často si mýt vlasy je individuální

Zajímá vás, jak často by si měl muž mýt vlasy? Ani jednou denně, ani jednou týdně. Frekvenci mytí vždy přizpůsobte typu svých vlasů. S mytím vlasů to však na jednu stranu nepřehánějte, ani je nenechávejte bez umytí příliš dlouho.

Jaká frekvence mytí vlasů je tedy správná? Své vlasy si umývejte ideálně jednou za dva nebo za tři dny, abyste z vlasů odstranili přebytečný kožní maz a případné nečistoty. Jde pouze o obecné doporučení. Pokud jsou vaše vlasy viditelně mastné, pokožka hlavy vás svědí a vytvářejí se vám lupy, je to známka toho, že byste měli okamžitě sáhnout po šamponu na vlasy.

Jak vůbec funguje šampon na vlasy

Proč je při mytí vlasů tak důležitý šampon na vlasy? Tento kosmetický produkt obsahuje povrchově aktivní látky, které se spojují s kožním mazem a přírodními oleji. Poté, co se šampon smísí s vodou, vlasy následně očistí od jakékoliv mastnoty i špíny.

Šampon tedy odmašťuje a zbavuje vlasy přírodního oleje. Pokud si tedy budete své vlasy šamponovat příliš často, můžete je vysušit, v důsledku čehož budou náchylnější k lámání a třepení.

K čemu jsou přírodní oleje ve vlasech tak důležité? Představují hydrataci a ochrannou bariéru jak pro vlasy, tak pro pokožku hlavy.

Je špatné si mýt vlasy každý den? I na tuto otázku je dobré myslet

Kůže na pokožce hlavy je pokryta miliardami prospěšných bakterií až tisícovky druhů. Tyto bakterie, které nazýváme mikrobiom, jsou velmi užitečné. Pomáhají udržovat pH pokožky hlavy a brání špatným bakteriím, aby pokožku hlavy kolonizovaly.

Příliš časté mytí vlasů šamponem na vlasy tedy neprospívá mikrobiomu na pokožce vaší hlavy. Jestliže si budete delší dobu mýt vlasy každý den, může se to negativně promítnout na stavu vašich vlasů a pokožky hlavy. V mikrobiomu pokožky hlavy totiž mohou převládnout špatné bakterie a houby, které budou podporovat záněty či nadměrnou tvorbu lupů.

Pro koho je naopak vhodné, aby si myl vlasy každý den? Každodenní mytí je vhodné pro někoho, kdo hodně cvičí a potí se, anebo pro člověka, který má velmi jemné vlasy či nadměrně mastnou pokožku hlavy.

Používejte správný typ šamponu na vlasy

Kromě správné frekvence mytí vlasů byste se měli naučit používat také správný typ šamponu na vlasy. Poohlédněte se po jemném bezsulfátovém šamponu, který je vyvážený esenciálními oleji a který rovněž neobsahuje sírany a silikony. Také vlasový kondicionér používejte bez silikonů, není však od věci, když bude obsahovat přírodní esenciální oleje.

Foto: Pixabay.com