Domácí olej na vousy: Vyrobte si jej z několika základních přísad

Aby byla na vaše vousy opravdu radost pohledět, musíte jim věnovat náležitou péči. Tolik potřebnou hydrataci a výživu jim zajistí například kvalitní olej. Víte ale, že si jej můžete vyrobit z několika základních přísad také v pohodlí svého domova?

Bez přísad, na které máte alergii

Výroba domácího oleje na vousy je velmi jednoduchou záležitostí. Potřebujete na ni pouze několik základních pomůcek a přírodních ingrediencí. Když si tento olej namícháte sami, budete přesně vědět, jaké složky obsahuje. Navíc se při jeho přípravě můžete vyhnout právě těm přísadám, na které jste alergičtí.

Základní složky: Nosný a esenciální olej

K výrobě domácího oleje na vousy budete potřebovat malé uzavíratelné lahvičky s tmavým sklem, kapátko a nádobku na míchání. Tento olej přitom budete připravovat ze dvou bází: nosného oleje a esenciálního oleje.

Nosný olej působí blahodárně na vaše vousy i pokožku obličeje. Jde o základní složku domácího oleje, v němž zabírá skoro celý obsah. Právě nosný olej ředí silnější esenciální oleje, které naopak mohou ve větší míře způsobit podráždění. Jako nosný olej můžete použít:

mandlový olej

olej z konopného semínka

kokosový olej

jojobový olej

arganový olej

olej z lískových oříšků

nebo jejich kombinaci

Esenciální oleje jsou o dost silnější než nosné oleje, proto je musíte do domácího oleje na vousy přidávat pouze po kapkách. Domácímu oleji dodají nejen charakteristickou vůni, mají dokonce i spoustu léčebných účinků. Jaké přesně?

eukalyptus – zklidňuje podrážděnou kůži

cedrové dřevo – je skvělou prevencí proti akné

citronová tráva nebo máta – povzbudí a osvěží pokožku

Další esenciální oleje můžete použít hlavně kvůli tomu, abyste domácímu oleji dodali příjemnou vůni. Rozhodnout se můžete třeba pro santalové dřevo, vanilku, palisandr, hřebíček, skořici, zelený čaj nebo pomeranč.

Návod na výrobu domácího oleje do vousů

Výroba domácího oleje na vousy je velmi jednoduchou záležitostí. V malé nádobce smíchejte dvě polévkové lžíce nosného oleje. Nosné oleje můžete dle libosti nakombinovat, nebo použít pouze jeden druh. Do nosného oleje poté kapátkem nakapte 5 až 10 kapek libovolného esenciálního oleje, nebo vhodných kombinací. Domácí olej nakonec důkladně promíchejte a přelijte do připravené uzavíratelné lahvičky s tmavým sklem.

Tip: Při přípravě domácího oleje na vousy zkuste najít vůni, která vám bude vyhovovat nejvíc! Připravte si například olej z 1,5 polévkové lžíce jojobového oleje, 0,5 polévkové lžíce madlového oleje, 5 kapek esenciálního oleje z čajovníku a 3 kapek esenciálního oleje z máty. K těmto nosným olejům můžete přidat také kombinaci esenciálních olejů ze skořice (2 kapky), pomeranče (2 kapky) a čajovníku (2 kapky).

Co dokáže kvalitní olej

Kvalitní olej je jednou z důležitých složek v péči o plnovous. Na vousy byste jej měli používat každý den. Díky oleji totiž budou vyživené, ale i jemnější a poddajnější, což oceníte hlavně při konečném stylingu. Olej také pečuje o citlivou pokožku obličeje, následkem čehož je hydratovaná a není tolik náchylná k vysušování a tvorbě akné.